Україна має свій діючий вулкан. На Везувій він, звісно, геть не схожий і страшним виверженням нам не загрожує, але здивувати може. Бо замість магми, тут грязюка. Знаходиться вулкан біля села Старуня Богородчанського району.
Тут є вісім постійних і 12 непостійних кратерів. З них періодично вириваються потоки нафти, газу, глини і води.
Утворився він завдяки людському втручанню. Близько 100 років тому тут почали видобувати нафту і озокерит. Через розкопки, ґрунтові води почали насичуватись киснем і, проникаючи вглиб землі на тисячу метрів, спричинили окислення нафти. Для першого виверження недостатньо було тільки людини. Потрібен був землетрус. Стався він у 1977 році, у Румунії. Саме у той момент з триметрового кратера почалося виверження багнюки і газів. Відтоді кратери не перестають булькати, а вулкан жваво реагує на будь-яку сейсмічну активність, навіть якщо вона в Італії.
Вулкан активний завжди. І навіть якщо ви не бачите нічого, то можете все добре почути звук, який нагадує закипання чайника.
Також поряд з кратерами палає вічний вогонь. До вулкану він не має відношення. Це залишок газової труби, яку місцеві жителі підпалили, щоб уникнути сильної загазованості.
Цікаві місця поряд
Якщо ви уже добрались до Старуні, то відвідайте Парк Льодовикового періоду. Його відкрили під час фестивалю «Топіарі Арт – Раут». Доісторичних тварин розмістили тут недаремно. Під час видобування озокериту на цій ділянці знайшли забальзамованих мамонта і двох волохатих носорогів, а також рештки первісного бика, коня, песця і сарни.
Заїдьте також до соляної криниці, яка має 20 м глибини. Вона знаходиться неподалік Старуні. Криниці близько 250 років. Вміст солі у воді досягає 70%.